po ngarkohet...

Type to search

Skandali/ Paratë u ndanë për qëllime kërkimore, profesori i universitetit i shpenzoi në klube striptizmi

Bota

Skandali/ Paratë u ndanë për qëllime kërkimore, profesori i universitetit i shpenzoi në klube striptizmi

Ndaje me miqtë
Një profesor universiteti është duke u përballur me akuza penale, pasi dyshohet se ka vjedhur qindra mijëra para në grante kërkimore dhe i shpenzonte ato në klube striptizmi, blerje online, ushqim dhe shpenzime të tjera shkruan CNN.Chikaodinaka Nwankpa, një profesor 57-vjeçar i kërkimit në Universitetin Drexel në Filadelfia, u akuzua këtë javë për “vjedhje nga marrja e paligjshme” dhe “vjedhje nga mashtrimi”, sipas zyrës së avokatit të rrethit Philadelphia (DAO). Ai është ish-kryetari i departamentit të inxhinierisë së universitetit. Nuk është e qartë se si paratë e grantit ishin menduar fillimisht të ishin përdorur.

Prokurori i rrethit Larry Krasner tha: Nwankpa devijoi në mënyrë të pahijshme dhe kriminale dhjetëra mijëra dollarë që u ndanë për qëllime kërkimore në drejtim të kënaqësisë së tij private. Ai tradhtoi Universitetin Drexel dhe studentët që paguan shkollimin” CNN është përpjekur të kontaktojë Nwankpa, por ende nuk ka mundur dot dhe nuk ka informacion nëse ai ka përfaqësim ligjor. Ai dyshohet se ka shpenzuar më shumë se 96.000 dollarë në vendet e argëtimit të të rriturve, si dhe më shumë se 89.000 dollarë në blerjet e iTunes.
Kjo është hera e dytë që Nwankpa është akuzuar për shpenzime të dyshimta në klubet e natë. Departamenti i Drejtësisë zbuloi se shumica e parave të shpenzuara midis korrikut 2007 dhe dhjetorit 2017 shkuan në klubet e zhveshjes në Philadelphia. Ai mund të përballet me 14 vjet burg dhe të paguajë dhjetëra mijëra dollarë gjobë, nëse shpallet fajtor për të dyja akuzat.